How Much Ten Dollar Purchases Really Cost You

How Much Ten Dollar Purchases Really Cost You

Our everyday five or ten dollar purchases may not seem like much, but when you think about repeating these purchases day after day, their impact on our bank accounts can become surprisingly expensive.

Clark Howard takes a look at what an average person might spend on food every day, like the morning coffee, lunch with co-workers, and snacks from the vending machine. The results are astounding.

starbucksAccording to Clark’s calculations, by ditching Starbucks and making coffee at home instead, you can save more than $500 each week. That is over $70,000 in 30 years!

Using the recipe cost calculator on ArtofBeingCheap.com, Clark found that 2 slices of bread, along with a serving of sliced turkey, mayo, cheese, lettuce, and a side of chips will cost you around one third of a sandwich bought at Subway.

Similarly, the cost buying snacks at the vending machine can add up over time.

By buying snacks at the grocery store and bringing them to work, Clark has determined that you can save almost $30 each month. Think about where you could be putting that money to better use!

The total cost of using cheaper options is estimated to amount to about $250,000 over 30 years. With that amount of money, you could pay off a mortgage.

Check out the article here for more figures and to learn about how you can put those every day ten dollar purchases to better use.

Web
Analytics Made Easy - StatCounter